Probiyotik Nedir?

Probiyotik Nedir?

Bedenimizde kendine yer edinmiş olan probiyotikler hala bizimle yaşam sürmeye devam etmektedir. Bu faydalı olarak nitelendirilen bakteriler vücudumuzun sadece belli başlı bölgelerine yararlı olmasının yanı sıra cildimize de faydası dokunmaktadır. Bu boylamda cilt sağlığımız için probiyotik içeren besinleri düzenli bir şekilde tüketmemizde yarar var. Probiyotik içeren besinlerden bahsetmeden önce probiyotiğin ne olduğunu tanımlayalım.

Probiyotik Nedir?

Probiyotik isimli bu bakteriler bizimle birlikte yaşam süren mikroorganizmalardır. Özellikle bağırsaklarımızda bulunan zararlı bakterileri temizleyerek bize fayda sağlarlar. Bu probiyotiklerin asıl görevi bağırsaklarımızda yer edinmiş olan faydalı ve iyi bakterilerin dengesini korumaktır. Ayrıca vücudumuzda kendine yer edinmiş olan bu probiyotiklerin sayısının oldukça fazla olduğu dermatologlar tarafından ayrıntılı bir şekilde vurgulanıyor.
Bununla beraber bazı zamanlar yanlış beslenme sonucu bu probiyotikler imha edilmektedir. Genellikle kötü ve zararlı olan bakterilerden vücudu arındırmak için kullanılan antibiyotikler kötü bakterileri temizlesede iyi huylu ve bize yararı dokunan bakterileride imha ettikleri için fazla ve kontrolsüz bir şekilde antibiyotik kullanmak tavsiye edilmemektedir.
İçeriğin Sahibi Olan Yazara Teşekkürler. Bu makale Hürriyet Aile sitesinde yazar olan Dermatolog Dr. Yasemin Fatih Amato’nun orjinal yazısından esinlenilerek yazılmıştır. Makalenin orjinaline ve tamamına erişebilmek için alttaki linke tıklayabilirsiniz.
Yazının orjinali ve tamamı: Cildimiz ile probiyotikler arasında nasıl bir ilişki var?

Dermatolog Doktor: Yasemin Fatih Amato’nun Diğer Makaleleri: Yasemin Fatih Amato diğer makaleleri

0 Yorum "Probiyotik Nedir?"

Yorum Gönder

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam