Eşarp ve Şallar Nasıl Temizlenir?

Eşarp ve Şallar Nasıl Temizlenir?

Hepimizin kullandığı ipek kumaşın üretim süreci oldukça zahmet vericidir. Bu yüzden ipek kumaş bütün lüks kumaşların başında gelen değerli bir kumaş türüdür. Gündelik yaşantımızda tercihimiz haline gelmiş olan ipek şal ve eşarplar, zarif ve şık görünümleri ile kıyafetlerimizin vazgeçilmez bir parçaları haline gelmiştir. Sizde eğer bir ipek yada şal kullanıyorsanız fiyatlarınıda gayet iyi biliyorsunuz demektir. Böyle değeri yüksek bir şal ve eşarp kullanmamız, onları dikkatli bir şekilde kullanmamızı ve bir o kadarda temizliğine dikkat etmemizi gerektiriyor. Şimdi eşarp nasıl temizlenir sorusuna yanıt verelim.

İpek Eşarp ve Şalları Nasıl Temizlemek Gerekir?

Eşarpları üretmiş olan kişiler genellikle eşarplarımızı kuru temizleme ile kirlerinden arındırıp temizlememizi tavsiye etmektedir. Fakat bir çok kişi tarafından bu yöntem oldukça zaman harcadığı ve büyük miktarda para kaybına sebep olduğu için pek tercih edilmemekte. Ama eğer bu yöntem tercih edilmiyorsa ve kişi bizzat kendi eli ile yıkamayı tercih ediyorsa bazı ayrıntılara dikkat etmekte yarar var. Şimdi biraz bu ayrıntılara değinelim.
  1. İpek eşarp veya şallarınızı diğer çamaşırlar ile beraber yıkamayın. Mutlaka diğer çamaşırlardan ayrı olarak elde yıkayın.
  2. Mutlaka soğuk suda ve fazla çitileme yapmadan ipek kumaşa özgü özel şampuan ile yıkayın.
  3. Yıkarken herhangi bir çamaşır suyu veya temizlik malzemesi kullanmaktan kaçının.
  4. Eğer birden fazla eşarp veya şal yıkıyorsanız yıkarken suyun boya verme ihtimali olduğundan mutlaka her biri için ayrı ayrı su kullanmaya dikkat edin.
  5. Eşarp veya şalı yıkadıktan sonra kesinlikle iyice durulayın.
  6. Yıkamış olduğunuz eşarp veya şalı sıkmayın; genellikle katlayarak suyunu akıtmaya çalışın.
  7. Fazla güneş ışını gelmeyen bölgede kurutma işlemi yapın ve geniş bir zemin üzerinde kurutmaya dikkat edin.
  8. Son olarak geniş bir zeminden almış olduğunuz eşarp veya şalı çırpın ve kullanılacak olan ütünün en düşük ısısında ters tarafından ütüleyerek kullanmaya başlayın.

0 Yorum "Eşarp ve Şallar Nasıl Temizlenir?"

Yorum Gönder

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam