Çocuklar İçin Sokakta Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar İçin Sokakta Oyun Oynamanın Önemi

Çocuklar için oyun oynamak hem kendisini hem de dünyayı keşfetmesi açısından önemlidir. Oyun oynama halindeyken çocuklar kendini olduğu gibi ifade eder. Eski dönemlerde oynanılan oyunlar sokak ortamındayken şimdi ise bu oyunlar sanal boyutlara taşınmıştır. Buda beraberinde bazı problemleri getirmiştir. Sanal alemde oyun oynamanın aksine çocuğu dışarıda oynaması hem fiziksel hem de psikolojik olarak gelişmesine olanak tanır. Çocuklar sokakta oynarken aynı zamanda insani ilişkilerinin gelişmesinin yanı sıra hayata adapte olup, hayatı öğrenmeye başlarlar. Bununla birlikte sokakta öğrenecek olan her şeyi deneyimleyerek öğrenir. Daha nice deneyimler var. Eğer çocuğunuzun asosyal olmasını istemiyorsanız onun sokakta oynamasına izin vermeniz gerekir. Böylelikle çocuk sosyal ilişkiler kurarak asosyallikten uzak olur.

Dışarıda Oyun Oynamanın Önemi

Dışarıda oyun oynayan çocuklar hayatı daha kolay bir şekilde öğrenmeye başlar. Ayrıca zekasında önemli derecede gelişme olur. Bu sosyal yeteneklerinin peşi sıra sorunları çözme konusunda etkili bir yöntem öğrenebilir. Bütün bunlar çocukların rahatlamasına olanak tanır. Sokakta oynamanın önemli noktalarından bir diğeri de sırayla oynayacakları için uyum sağlamayı ve sabrı öğrenmesini mümkün kılar. Ve iyiyi, kötüyü ayırt edebilmeyi öğrenirler. Birde doğa ile iç içe oldukları için bağışıklık sistemleri güçlenir ve iştah problemi yaşamazlar.
İçeriğin Sahibi Olan Yazara Teşekkürler. Bu makale Hürriyet Aile sitesinde yazar olan Evlilik ve Çocuk Terapisti Uzman Psikolog Ramazan Şimşek’in orjinal yazısından esinlenilerek yazılmıştır. Makalenin orjinaline ve tamamına erişebilmek için alttaki linke tıklayabilirsiniz.
Yazının orjinali ve tamamı: Sokak oyunları çocukların gelişimine katkı sağlıyor!

0 Yorum "Çocuklar İçin Sokakta Oyun Oynamanın Önemi"

Yorum Gönder

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam