Bebek Yürümesi Neden Gecikir?

Bebek Yürümesi Neden Gecikir?

Yaşını doldurmasına rağmen çocuğunuz hala yürümemekteyse ve bacaklarını hiç hareket ettirmiyorsa kesinlikle bir nörolog ile görüşmesi gerekir. Bunun yanı sıra yürüme dışında olan eylemleri gerçekleştiriyorsa yürüme gecikmesi olabilir. Fakat eğer hem yürüme hem de diğer hareketli olması gereken konularda hareketsizlik sergiliyorsa kesinlikle bir uzman ile görüşülmesi şarttır.

Yürüme Neden Gecikir

Emekleme: Emekleme konusunda bir bebek emekleyerek bir yerden başka bir yere daha çabuk varıyorsa bu yürümek yerine emekleyerek gitmeyi tercih ettiği anlamına gelir. Bu sebeple yürüme gecikmektedir. Bununla beraber listelenmiş olarak neden gecikme yaşandığını belirtmek gerekiyor ilk olarak;
Bebeğin Fazla Kiloları: Kilosu ile yaşı ve boyu orantı içerisinde olmayan bebekler kilolarından rahatsız oldukları için emeklemeyi tercih ederler ve yürümek istemezler. Bu süreç içerisinde anne ve babaların bebeğe gereğinden fazla yemek yedirmemesi gerekmektedir. Zira fazla kilolardan dolayı meydana gelen yürüme gecikmesi dışında bazı fiziksel hastalıklara da sebep olabilir.
Aile bireylerinin tavır ve tutumları: Ailenin yoğun ve çok fazla korumacı bir tutum sergilemesi bebeğin yürümesine mâni olmasının yanı sıra, başka alanlarda gelişme katetmesi açısından da sorun oluşturabilir.
Motivasyon: Motivasyon için bebeğe zemin hazırlanmalıdır. Nasıl ki bir bebeğin yemeğe ulaşmak için kaşık kullanıp ayağa kalkması ve yürümesi gerekiyorsa, diğer konular dada bebeğe motivasyon için zemin hazırlamak gerekir.

Tıbbi Sorunlar

Doğum öncesinde meydana gelen bazı tıbbi sorunlar bebekte bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu sorunlar aynı zamanda bebeğin diğer alanlarda da gelişmesi konusunda engel oluşturabilir.
Konunun orjinaline ve devamına erişmek için aşağıdaki linke tıklayın.

0 Yorum "Bebek Yürümesi Neden Gecikir?"

Yorum Gönder

Yayın Üstü Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam

Yayın Ortası Sponsor Reklam 2

Yayın Altı Sponsor Reklam