Hareketsiz Yaşamak Varise Sebep Olur

tarafından
23
Hareketsiz Yaşamak Varise Sebep Olur

Bacak bölgelerinde meydana gelen varisin oluşma ihtimalini daha yüksek oranlara çıkaran bazı sebepler bulunmaktadır. Bu sebepler arasında genetik ve aile faktörleri bulunmaktadır. Uzmanlar bu yüzden aile fertlerinde varis bulunan kişinin bu rahatsızlığa yakalanma olasılığının yüksek olduğunu vurguluyor. Aile fertlerinde yani ana babadan yalnızca birinde varis bulunması halinde kişinin bu rahatsızlığa yakalanma olasılığı %40-50 arası iken anne babanın her ikisinde de varis olması bu yüzdeyi 70’e kadar çıkarabiliyor.

Varise Sebep Olan Diğer Etken Faktörler

Öte yandan varis oluşumunun en önem arz eden sebebi hayat şartlarıdır. Sürekli ayakta duran, hiç hareket etmeden oturan kişilerde bu hastalık sıkça rastlanmaktadır. Yani özet bir cümle ile açıklama yapmak gerekirse sürekli hareketsiz bir çalışma şekli varise yakalanma olasılığını oldukça arttırıyor.

Varis’i Tetikleyen Kilo Sorunu

Kilosu fazla olan kişiler içinde varise yakalanma olasılığı yüksektir. Fazla kilolar vücudun belli bölgelerinde yağ oluşması ve bu yağların basınç uygulaması kan akışını zorlaştırarak varis oluşumuna sebep olabiliyor. Ayrıca şunu da belirtmekte yarar var bayanların hamilelik dönemlerinde almış olduğu kilolarında basınç uygulaması hamilelik döneminde varis problemi oluşmasına sebep olmaktadır.