Hamilelikte Farklı Renkte Akıntılar Neden Olur?

tarafından
34
Hamilelikte Farklı Renkte Akıntılar Neden Olur?

Hamilelik sürecinde oluşan bazı etken faktörlerden biride farklı farklı renklere sahip akıntıların oluşmasıdır. Normal zamanlarda sadece beyaz ve şeffat şekilde bir akıntısı olan kadınların, hamilelik dönemlerinde daha farklı şekillerde akıntıları olabilir. Bu duruma hamilelikten kaynaklıdır. Hamilelik döneminde normal olan akıntılarda artış gözlemlenir. Farklı farklı renklere sahip olan bu akıntılar yaklaşık 6 ile 8 hafta arası kadar bir zaman dilimine sahiptir. Meydana gelen bu akıntıların sebebi ise hormanaldir. Bunun yanı sıra hamile olan kadın bedeninin hamileliğe alışması ve bedeninin bazı tepkimeler oluşturması ile sonucu bu akıntılar yaşanabiliyor. Genel olarak beyaz renkte oluşan bu akıntılar, bazı zamanlarda kahverengi, pembe, sarı ve yeşil renklerdede görülebiliyor. Şimdi ise bu akıntıların nedenlerine değinmek gerekiyor;

Akıntıların Görülme Nedenleri

  • Hamilelik sürecinde genişlemiş olan vajinal bölgeye hormonların baskı uygulaması
  • Hamilelik sürecinde oluşan kan akışında sorun oluşması
  • Hamilelik sürecinin başlarında döllenmiş olan yumurtanın rahme yerleşebilme gayesi
  • Hamilelik evresinin sonlarına doğru hormanal olarak iniş ve çıkış yaşanması.
  • Bazı hastalıkların ve kapılan enfeksiyonları etki oluşturması.

Bununla beraber akıntıların ne ifade ettiğine değinelim. İlk olarak;

Beyaz ve Şeffaf Akıntı: Vajinal bölgenin ağzını açık tutma gayesi ile meydana gelen bu akıntılar hamilelilk sürecinde normal ve olağan bir akıntı olarak nitelendirilir.

Kahverengi Akıntılar: Kötü koku ile beraber meydana gelen kahverengi akıntılar bazı rahatsızlıkların belirtileridir. Fakat kötü koku yaymayan kahverengi lekelenmeler ile oluşan akıntı normal olarak sayılır

Yeşil Akıntı: Bu akıntının meydana gelmesi halinde kesinlikle bir doktora görünülmesinde fayda vardır. Bu akıntı çeşidi genellikle enfeksiyonlardan kaynaklıdır.

Sarı Akıntı: Kötü kokularında dahil olduğu bu akıntı aynı yeşil akıntı gibi enfeksiyonlardan kaynaklıdır.

Pembe Akıntı: Hamilelik döneminin başlangıç evresinde oluşan bu akıntılar döllenmiş olan yumurtanın rahme yerleşmeye çalışması sonucu meydana gelir. Hamileliğin son evrelerine doğru ise bazı hastalıklardan dolayı meydana gelmektedir.

Akıntılar Ne Zaman Düzelir?

Bedende belirli bir denge oluşturmak için meydana gelen bu akıntılar hamilelik sürecinde normal sayılmaktadır. Lohusalık ile beraber devam eden bu akıntılar tam 2 ile 6 hafta gibi bir zaman dilimi geçmeye başladıktan sonra ortadan kalkmaya başlar.

Kaynakça; Hamilelikte Farklı Renkte Akıntılar Neden Olur?