Bebeklerde Hafıza Gelişimi

tarafından
12
Bebeklerde Hafıza Gelişimi

Bebeklik dönemindeki hafıza ve hafıza gelişimi ile yetişkinlerde görülen hafıza ve hafıza gelişimi çok farklıdır. Bebeklerde hafıza henüz gelişmeye başladığı için tam ve yetkin bir hafızadan söz edilemez. O daha öğrenme ve neyin ne olduğunu tespit etme aşamasında olduğu için henüz farklılaşma söz konusu değildir. Bebek zihni henüz bilgileri tasnif etme yeteneği kazanmadığı için daha neyin nereye kaydedileceğini dahi bilemez. Bu dönemdeki çocukların hafızalarını geliştirmelerine yardımcı olabilmek için bazı stratejilerden yaralanmak gerekmektedir. Strateji uygulama bilincine ve yetisine kavuşturulan bebeğe, geleceğe yönelik yol açılmış olur. Reklamlar bir nevi tekrar edilen bilgiler oldukları için bütün bebeklerin dikkatini çekerler. Çünkü hem gördüğü film kısa süreli olduğu hemde gün içinde birkaç kez tekrar edildiği için onu tanıyıp ve kendini ona göre konuşlandırabilmesi mümkün olabilmektedir. Yapılan araştırmalar altı aylık çocuklarda 24 saatlik hafıza, 16 aylı çocuklarda 4 aylık hafıza kapasitesi bulunduğunu göstermiştir.

Bebeklerde Hafıza Gelişimi İçin

  • Düzenli olarak tekrar ve pratik yapılmalı
  • Az az öğretilmeli; bilgiler zaman yayılmalı.
  • Bilgiler mutlaka bir şekil ile ilintilendirilmeli. Mesela farklı yerlerde gördüğü aynı kişiyi giysi değişikliği yüzünden tanımayabilirler.
  • Beslenme de çok önemlidir. İlk 18 ay bebeklerde hafıza gelişimi açısından ihmale gelmez. Bu dönemde bebeğin beslenmesine çok ciddi özen gösterilmeli. İyi beslenme, hafıza üzerinde ciddi etki yapmaktadır.